Pravý čistý včelí vosk
Včelí vosk z našich chovů 1 kg. Včelí vosk je přirozený produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle některých druhů včel. U včely medonosné je producentem dělnice ve 12. až 18. dni svého života.
Při tvorbě díla včela doslova potí vosk na tzv. voskových zrcátkách na spodní straně 3.-6. článku (sternit) zadečku. Chitinová stěna zrcátek je perforovaná mikroskopickými otvory, jimiž po zvýšené námaze tryská sekret jako čerstvý vosk. Na vzduchu tuhne a ve formě šupinky přebírá anatomický tvar zrcátka. I když se šupinka odloupne, zůstává částečně zasunutá pod přečnívajícím okrajem sousedního článku zadečku. Ke vzniku 1 kg vosku včely spotřebují 3,5-10 kg medu a kolem 50 g pylu.
Včela šupinku podle potřeby sbírá kartáčkem třetího páru noh a zpracovává kusadly. Vzniká bílá tvarohovitá hmota.
Nové voskové dílo má bíložlutou barvu. Včelařská odborná terminologie ho označuje termínem panenská souš. Každá vylíhlá včela zanechá v buňce košilku - dílo díky tomu mění barvu a postupem času tmavne přes odstín propečené žemle až k tmavohnědé. Několikaleté plásty jsou zčernalé.
Včelí vosk obsahuje až 284 různých složek. Ne všechny byly identifikovány, ale asi 111 z nich jsou látky těkavé. Z kvantitativního hlediska jsou nejvýznamnější monoestery a diestery nasycených a nenasycených uhlovodíků, volných mastných kyselin a hydroxypolyesterů.
Včelí vosk se využívá pro:
Farmaceutický průmysl – v potahové látce tablet, snižuje rychlost rozpouštění léčiva a prodlužuje jeho účinnost.
Medicína – součástí sterilní směsi (Horsleyho vosk) tmelící látky při operacích lebeční kosti.
Kovoprůmysl – konzervace především zbrojních systémů.
Kovolijectví, šperkařství – výroba kovoliteckých forem technologií „na ztracený vosk“.
Lehký průmysl – impregnace dřeva, leštění obuvi, speciální nátěrové hmoty.
Restaurátorství – součást dobových technologií při restaurování historických předmětů.
Potravinářství - je uváděn pod značkou E901 (například lesklý povrch lentilky).
Bohužel vosk nemáme ve slitcích o velikosti přesně jednoho kilogramu, ale jedná se o různě těžké koláče, tak jak jej vykoupíme od včelařů. Ve výjimečných případech jsme proto nuceni vám zaslat o něco těžší nebo naopak lehčí kus a cenu dopočítat.