Medomety na oddělování medu
Medomety jsou nezbytná zařízení každého včelaře. Medomety slouží k oddělování medu ze včelího díla. V současné době je oddělování medu ze včelího díla postaveno na principech odstředivé síly. Medomety jsou tedy tvořeny bubnem (pevná část) a rotorem (rotující část) na kterém je umístěn koš do kterého se umísťují rámky. Rotor může být poháněn jak elektricky (motorem), tak mechanicky (ručně).
Dělení medometů
Podle polohy bubnu dělíme medomety na horizontální a vertikální medomety. Horizontální medomety jsou medomety jejichž buben je umístěn naležato (vodorovně). Tento typ medometu v běžné praxi není moc rozšířen. Jeho výhody jsou ale v tom, že lze snadno vytvořit a ovládat medomety s kapacitou kolem 200 kusů rámků. Tento typ medometu se tedy používá především jako komplet linek na vytáčení medu. Horizontální medomety pak zpravidla bývají radiální.
Vertikální medomety jsou nejrozšířenější. Buben medometu je kolmo k podlaze. Tento způsob má sice omezení týkající se velikosti medometů a kapacit, ale pro 99 % včelařů je naprosto vyhovující.
Vertikální medomety se dále dělí na:
- Radiální
- Tangenciální
- Tangenciální nezvratné
- Tangenciální zvratné
- Tangenciální zvratné radiální
Radiální medomety
Radiální medomety jsou medomety do kterých se rámky vkládají do hvězdy, tedy kolmo k povrchu bubnu. Radiální medomety mají jednoznačné výhody. Konstrukce koše je velmi snadná a umožňuje větší počet rámků. Nevýhodou je pak to, že vytýčení není úplně stoprocentní především u tužšího medu. Zobrazení na obrázku níže typ A.
Tangenciální medomety
Tangenciální nezvratné medomety jsou medomety do kterých se rámky vkládají rovnoběžně s povrchem medometu. Tangenciální nezvratné medomety vynikají jednoduchou konstrukcí koše, nízké ceně a vysoké efektivity vytáčení, ale nevýhodou je limitující kapacita a otáčení rámků, aby se vytočili z obou stran. Pohony se dodávají ruční, elektrické 12 V, elektrické 230 V. Zobrazení na obrázku níže typ B.
Tangenciální zvratné medomety
Tangenciální zvratné jsou medomety do kterých se rámky vkládají do hvězdy. Koš je ale konstruován tak, aby se rámek vytočil dle směru vytáčení. Při rotaci je tedy rámek otočen rovnoběžné s povrchem medometu a tím je zajištěna vysoká efektivita vytáčení. Po vytočení jedné strany se změní směr otáčení rotoru medometu a tím také vytáčející se strana. Obě strany rámku se tedy vytočí bez nutnosti vytahování rámku z medometu. Tento proces je řízen řídící jednotkou medometu. Je tedy automatický bez zásahu včelaře. Pohony se dodávají elektrické 12 V, elektrické 230 V. Obě varianty jsou s regulací otáček. Zobrazení na obrázku níže typ C.
Tangenciální zvratné radiální medomety
Tangenciální zvratné radiální medomety jsou na trhu poměrně krátce. Jejich funkčnost spočívá v tom, že mají speciální koš, který umožňuje vytáčení jako u tangenciálních zvratných medometů, ale současně lze zaaretovat koše, přidat další a vytáčet jako u radiálních medometů. Zobrazení na obrázku níže kombinace typů A a C.
Historie medometů
Medomet na principu odstředivé síly byl vynalezen roku 1865. Medomet vynalezl Franz Von Hruschka. Do této doby byl med lisován. První medomety byly vyráběny ze dřeva. Později, především z hygienických důvodů se začaly vyrábět z nerezu.
Materiál medometů
Kvůli stoupajícím požadavkům na hygienu a kvalitu potravin jsou části nedometu vyrobeny z nerezové potravinářské oceli. Občas se také používá potravinářský plast pro výpustě. Ostatní části jsou vyrobeny z běžných kovových a plastových materiálů.
Jak vybrat správný medomet?
Koupi medometu řeší každý včelař, který začíná nebo se rozhodne pro koupi nového medometu. Jelikož se nejedná zrovna o malou investici, je dobré si před koupí určit priority, které má medomet splňovat a proč jej vlastně kupujeme. Mimo vytáčení medu, může včelař požadovat také mobilnost medometu, změnu rámkové míry, anebo úsporu času.
Mobilnost medometu nám zajistí například ruční pohon, napájení na 12 V místo 230 V, ale také velikost medometu. Úsporu času má na starosti především kapacita medometu a typ.
Pro zvolení vhodného medometu není tedy rozhodující počet včelstev. I se 3 včelstvy můžete vytáčet tangenciálním zvratným 4 rámkovým medometem, ale také s ručním 3 rámkovým. Rozdíly jsou jednoznačně v čase stráveným vytáčením, fyzické námaze a ceně.
Kupovat použitý medomet?
Kupovat použité medomety se nedoporučuje. Není to proto, že by prodejci chtěli prodat více medometů, je to především kvůli šíření nemocí. Bohužel ani samotný včelař,který se rozhodne medomet prodat, nemusí vědět, že jsou jeho včely nakaženy.