Jak a kdy probíhá medobraní
Včelař věnuje po celý rok péči svým včelám. Odměnou za tuto práci je získání medu při takzvaném medobraní. Pravý čas na medobraní nastává, jakmile jsou plásty v nástavku plné, většina buněk je zavíčkovaná. Pokud jsou plásty zavíčkované z jedné třetiny a med viditelně nevytéká, je dostatečně zralý a je připravený k vytočení.
Medobraní začíná přípravou potřebného vybavení. Včelař musí mít plně funkční medomet a nádoby na med s dostatečnou kapacitou. Ze zkušeností včelařů se doporučují 25kg nádoby, které lze ještě docela pohodlně přenášet. Jakmile má včelař vše potřebné připravené, připraví si plásty s medem k samotnému vytočení. Připravené rámky s plásty medu se odvíčkují. Nejčastěji se na odvíčkování používají odvíčkovací vidličky nebo speciální nože.
Získání medu
Med se získává za pomoci medometu, do kterého se vloží rámky, a při otáčení vnitřního koše je z nich med vytlačen pomocí odstředivé síly. Včelař se musí rozhodnout, jaký medomet potřebuje. Ruční medomet dostačí na tři až čtyři rámky pro malého včelaře, zatímco pro velkochovatele bude lepší zvolit medomet s elektropohonem. Pokud včelař používá medomet s ručním pohonem, je nutné dodržovat určitou rychlost, aby nedošlo k poškození plástu.
Při vypouštění medu se doporučuje cedit med přes hrubé síto, aby byly zachyceny veškeré nečistoty. Pokud med vytéká příliš rychle a uprostřed se tvoří prohlubeň, obsahuje velké množství vody. Tato skutečnost může způsobit zkvašení medu a med je nepoužitelný. Jestliže je med méně tekoucí, je vyzrálý. Pro včelaře to znamená, že získal kvalitní domácí med.
Odběr medu
Medobraní se provádí za příznivého počasí, kdy jsou včely pryč z úlu. Nejlepší čas pro medobraní je ráno do deváté hodiny, kdy jsou plásty bez řídkého denního přínosu. Před odběrem plástů a před ometáním jednotlivých plástů může včelař použít místo mateří mřížky výkluz. Přepážku s výkluzem vkládá včelař večer, plásty pak odebírá na druhý den. Plásty budou ve většině případů bez včel.
Medné plásty budou vychladlé a proto je vhodné je opět nahřát při teplotě cca 30 stupňů Celsia. Ruční způsob ometání plástu je vhodný u menších chovatelů včel. Dalším způsobem je možnost použití ometače, který metacím zařízením včely ometá.