Jak krmit včely
Včelí med je včelí potravou. Na zimu však včely pro přežití potřebují potravu náhradní, jelikož zásoby medu v rámcích bývají po posledním vytáčení velmi mizivá.
Vhodná doba pro krmení
Včely se nejčastěji krmí v průběhu měsíce srpna. Vždy záleží na přírodě. Doba se dá vypozorovat tak, že se již líhnou dlouhověké včely. Občas je nutné také přikrmování v průběhu roku, když jsou snůžky velmi malé. Při krmení by také nemělo být příliš chladno. Při otevření úlu včely přichází o teplo v úlu.
Krmiva pro včely
V dnešní době existuje mnoho druhů krmiv pro včely. Se stále větší oblibou včelaři začínají kupovat alternativní krmiva a přestávají používat cukerné roztoky a těsto. Alternativní krmiva se přitom cenově rovnají ceně cukru s tím rozdílem, že se již jedná o namíchané směsi. Takto koupené krmivo je pak již bez úprav vkládáno do úlu.
Nicméně názory na tyto krmiva jsou různé. Někteří včelaři na alternativní krmiva nedají dopustit. Včely mají nižší spotřebu krmiva, jsou výkonnější (dle typu krmiva). Ale někteří včelaři jsou názoru, že alternativní krmiva fungují jako doplňky stravy pro lidi pro zvýšení fyzické výkonnosti. Ve skutečnosti jsou krmiva se složením vhodnějším než je cukr. Jsou pro včely snadněji stravitelné. Je proto důležité zvolit kvalitní krmivo.
I přes oblibu alternativních krmiv pro včely je stále nejoblíbenějším krmivem cukr. Z cukru se pak připravují cukerné roztoky nebo cukromedové těsto. Při výběru krmiva pak ale mějte na paměti, že nespotřebované krmivo se pravděpodobně objeví také v prvním medu.
Spotřeba krmiva
Spotřeba krmiva bývá velmi různá. Největším kritériem určující spotřebu krmiva je síla včelstva. Spotřeba krmiva pak může být klidně v rozmezí od 12 do 20 kg cukerného roztoku. Dalším kritériem je také počasí, kdy v mírné zimě bude spotřeba vyšší.
Způsoby krmení
Včelařství se v České republice stále vyvíjí. Stejně tak se neustále mění způsoby aplikace krmení do úlu. Přičemž staré způsoby, které jsou již ověřeny desetiletími, zůstávají stále praktikovány.