Včelí med
Včelí med vzniká zahušťováním nektaru z květu (med květový) a výměšků hmyzu (mšice, medovice) živícího se sáním mízy rostlin (med medovicový). Pro včelstvo je med zdrojem obživy a energie. Jedno silné včelstvo snese i 100 kg medu za jeden rok v závislosti na podmínkách a možnostech umístění včelstva.
Včelí med se nekazí a díky vysokému obsahu cukru ničí bakterie. Obsah vody je velmi nízký, proto ani nekvasí. Obsah vody v medu se nejčastěji pohybuje mezi 14 a 18 %. Hranice 18 % obsahu vody zamezuje vznik organizmů v medu. Kvůli usazování cukru v medu se může stát, že se na povrchu medu vytvoří řidčí vrstva, která může podlehnout kvašení. Není to však známkou toho, že by se med zkazil. Jedná se o přirozené látky, které jsou již v medu obsaženy. Toto kvašení neovlivňuje nutriční hodnoty medu.
Typické složení medu
Fruktóza 38 %, Glukóza 31 %, Sacharóza 1 %, Jiné cukry 9 %, Voda 17 %, Popel 0,17 %.
Využití včelího medu
V kuchyni se med použí nejčastěji jako sladidlo na pečení, do čajů, aj. Jelikož má včelí med také antibakteriální účinky jeho využití nalezlo ve zdravotnicví. Jeho účinky jsou využívány tisíce let. Časté užívání medu jako protibakteriálního činitele je jeho užití pro krytí ran, popálenin a vředů. Navíc, užívání medu redukuje otoky a jizvy.