Včela medonosná
Včela medonosná Apis mellifera patří mezi blanokřídlý hmyz. Jde o jednoho z nejznámějších zástupců. Včela medonosná pravděpodobně vznikla mutací včely východní asi před 10 000 lety. Ze všech druhů včel je včela medonosná nejvíce hospodářsky využívána.
Tělo včely medonosné je tvořeno ze 3 částí, a to hlava, hruď a zadeček. Jednotlivé části jsou spojeny zúžením, které zajišťují pohyblivost jednotlivých částí. I přesto, že hruď je nositelem orgánů, jsou v zadečku uloženy zažívací orgány, medový váček, jedová žláza, vzdušné vaky a žihadlo. Žihadlo na konci zadečku je duté, napojené na jedový váček. Žihadlo má na konci háček, který znemožňuje po bodnutí jeho vytažení z rány. Včela dělnice si tak po bodnutí vytrhne žihadlo i s jedovým váčkem a následně umírá.
Vývojová stádia včely medonosné
Vajíčko je pokládáno včelí matkou do dělničí, trubčí buňky plástu nebo do mateří misky. Do včelí buňky a mateří misky klade vajíčka oplozená, do trubčích buněk vajíčka neoplozená. Larva vylíhlá z vajíčka není ještě vůbec podobná včele. Tělo larvy tvoří hlava a 13 článků. Pokožka larvy má bílou lesklou barvu. Předkukla má v mateřské buňce, tzv. matečníku, vytvořený zámotek jen na bocích a ve vrchní části buňky. Do tohoto zámotku se larva zapřádá po zavíčkování buňky. Jednotlivé vnější části těla předkukly už začínají narůstat do tvarů podobných dospělé včele.
Kukla je čtvrtým stádiem vývoje včely. Stádium kukly trvá u matky 5 dní a u dělnic a trubců 8 dní. Dospělec vylézá z buňky po vykousání jejího víčka. Celkový vývoj matky trvá 16 dní, dělnice 21 dní, a trubce 24 dní.
Včelstvo (společenství včel) je zpravidla složeno z jedné matky, mnoha dělnic, a určitého množství trubců, závisejícího na síle včelstva, dostupnosti potravy a roční době. Role včel v úlu jsou jasně dány: Matka klade vajíčka a zajišťuje obnovu včelstva. Trubec má za úkol oplodnit mladé matky a případně zahřívá včelí plody.
Dělnice vykonávají ostatní práce (zajišťují potravu jako je nektar, medovice, pyl, vodu, zpracovávají med z nektaru a medovice, konzervování pyl, staví plásty, krmí matky, trubce a včelí plod, uklízí v úlu, střeží úl, větrají atd.).
Zásoby včely medonosné na včelím díle. Zásoby tvoří med, pyl. Zásoby jsou pokryty propolisem - dezinfekce.
Včelí tanec
Včelí tanec informuje ostatní včely o novém zdroji potravy. Jedná se o pohyb včely průzkumnice, která pohybuje po plástu tak, že vrtivý pohyb svírá se svislicí plástu úhel shodný s úhlem, který svírá směr k potravě a poloha slunce.